Zapalenie nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę, żeby móc zareagować w odpowiednim czasie?

Dwa rodzaje, dwie przyczyny

Zapalenie nerwu wzrokowego może przybrać dwie postaci, z czego każda ma inne przyczyny, które trzeba znaleźć, żeby móc zastosować odpowiednie leczenie. Znacznie gorszą postacią jest zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego. Aż nazbyt często jest ono pierwszą oznaką rozwijającego się stwardnienia rozsianego. Zapalenie wewnątrzgałkowe towarzyszy często różnym chorobom zażaleniowym – chorobom reumatycznym, grypie, ostrym chorobom zakaźnym.

Zapalenie atakuje nagle. Często charakteryzuje je nagły ból w gałce ocznej i szybko postępujące pogarszanie wzroku. Może wystąpić upośledzenie widzenia barw i zmiana pola widzenia, zwana „mroczkiem centralnym”. Jest to ciemniejsza plamka, podążająca za wzrokiem, zasłaniająca centrum pola widzenia. Zaburzona będzie percepcja światła (brak reakcji na światło) i ostrość wzroku. Problem może dotyczyć tylko jednej gałki ocznej. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej. Postępujące zapalenie nerwu może doprowadzić do jego uszkodzenia, co będzie miało ogromny wpływ na jakość widzenia. Trwałemu upośledzeniu może ulec widzenie barw, ostrość wzroku czy reagowanie na światło. W skrajnych zaś przypadkach następstwem nieleczonego zapalenia nerwu wzrokowego jest całkowita utrata wzroku.

Leczenie i szukanie przyczyn

Lekarze zalecają przeprowadzenie leczenia zapalenia nerwu wzrokowego w warunkach szpitalnych. Daje to szansę na wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które pozwolą określić prawdziwą przyczynę choroby. Konieczne mogą okazać się również badania neurologiczne, wykonanie rezonansu magnetycznego czy badania elektrofizjologicznego. Do samego zdiagnozowania zapalenia nerwu wystarczy badanie dna oka i pola widzenia, czyli podstawowe badania, wykonywane przez okulistę.

Leczenie polega na podawaniu sterydów, które mają zahamować stan zapalny. Jeśli przyczyną główną zapalenia jest stwardnienie rozsiane, trzeba się liczyć z nawrotami choroby, które z czasem mogą spowodować upośledzenie narządu wzroku.

Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego nie ma związku ze stwardnieniem rozsianym. Najczęściej występuje u dzieci podczas ostrych infekcji zakaźnych. Zapalenie nerwu może być również związane z silnym zatruciem chemicznym. Najczęściej dotyczy to osób, które zatruły się alkoholem metylowym. Choroba ta przebiega we wszystkich przypadkach gwałtownie i atakuje nagle, jednak zatrucie alkoholem metylowym dodatkowo obciążone jest nie tylko ryzykiem całkowitej utraty wzroku, ale również utraty życia przez pacjenta.

PODZIEL SIĘ: