Jak wybrać odpowiednie oprawki do okularów?

oprawki do okularów
Adolfo Felix z Unsplash

Okulary służą już nie tylko korekcji wzroku, ale są także modnym dodatkiem, który prawidłowo dobrany potrafi wspaniale ozdobić twarz i dodać jej właścicielce dodatkowego uroku. Jest to możliwe pod warunkiem, że wybierzemy dopasowane do naszej urody oprawki, które będą dobrze współgrały z resztą twarzy podkreślając nasze naturalne atuty. Aby dokonać trafnego wyboru, warto dowiedzieć się, na co szczególnie zwracać uwagę przy ich zakupie.

Oprawki okularowe a kształt i rysy twarzy

Podstawowa zasada mówi, że oprawki powinny być dobierane do kształtu twarzy na zasadzie kontrastu. Na przykład, posiadaczki twarzy o kształcie zbliżonym do kwadratu i dość ostrych rysów, najlepiej będą prezentowały się w oprawkach okrągłych, których delikatne linie złagodzą ostrość twarzy i nadadzą jej łagodniejszego, bardziej harmonijnego charakteru. Osoby posiadające natomiast twarz okrągłą i łagodne, delikatne rysy, mogą natomiast postawić na geometryczne okulary o ostro zarysowanych liniach, które nadadzą ich twarzy więcej charakteru i wyrazistości.

Oprócz samego kształtu oprawek, znaczenie ma także ich wielkość. W przypadku noszonych na co dzień okularów korekcyjnych warto w tym aspekcie zachować umiar i wybierać raczej stonowane okulary, które nie będą na siebie zwracały uwagi rozmiarem. Zasada, którą warto się kierować jest następująca: górna krawędź okularów nie powinna sięgać wyżej niż do linii naszych brwi. Wybór większych okularów może bowiem nadmiernie przytłoczyć naszą twarz oraz zakryć ją, a przecież okulary mają być dodatkiem do nas, a nie odwrotnie.

Kolorystyka oprawek okularowych a typy urody

Oprócz różnych kształtów, oprawki okularowe występują w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej. Pozwala to na dopasowanie ich designu do osobistych preferencji, okazji, a także typu osobowości i urody. Osoby, które kochają zwracać na siebie uwagę i wyróżniać się w tłumie, mogą z powadzeniem osiągać taki efekt wybierając wyraziste oprawki okularowe w odważnych kolorach. Idealnym wyborem dla nich będą okulary w kolorze fuksji, głębokiej czerni, neonowej żółci czy intensywnej czerwieni. Jeśli natomiast preferujemy bardziej stonowane dodatki, sięgnijmy po okulary w stonowanej kolorystyce, która będzie dobrze współgrała z naszym charakterem i osobowością.

Kobiety o blond włosach i niebieskich oczach będą świetnie prezentowały się w okularach brązowych, beżowych, srebrnych i pastelowych. Brunetki o ciemnych oczach i wyrazistej urodzie podkreślą swoje naturalne atuty dobierając oprawki czarne, fioletowe lub czerwone. Rudowłose panie o ciepłej urodzie świetnie będą prezentowały się z kolei w okularach utrzymanych w kolorach ziemi – brązowych, zielonych, złotych i pomarańczowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby bawić się kolorami i dopasować do siebie zupełnie inne okulary niż odpowiednie do poszczególnych typów urody. Możemy także z powodzeniem posiadać kilka par szkieł i zmieniać je w zależności od okazji – do pracy zakładać stonowane, eleganckie oprawki, a po godzinach zastępować je okularami w ulubionym, żywym kolorze.

PODZIEL SIĘ: