Profilaktyka chorób oczu

Oczy służą nam przez całe życie. Każdego dnia narażane są na działanie czynników, które wpływają na ich funkcjonowanie. Warto już dziś zadbać o prawidłową profilaktykę chorób oczu i narządu wzroku, dzięki której nawet w dojrzałym wieku, będzie można uniknąć poważniejszych schorzeń.

Sztuczne światło, praca przy komputerze, wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, lub w środowisku o znacznym stężeniu zanieczyszczeń, w znacznym stopniu wpływają na kondycję naszych oczu. Nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie szkodliwych czynników, jednak stosując kilka elementarnych zasad profilaktyki, można skutecznie ochronić oczy przed pogorszeniem ich funkcji czy też pojawieniem się chorób.

Zdrowie oczy, to przede wszystkim zasługa odpowiedniej diety. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych ustalono, że witaminy i minerały przyjmowane wraz z pokarmami, mogą wywierać korzystny wpływ także na funkcjonowanie wzroku. W szczególności istotne jest, regularne przyjmowanie substancji, tj. antyoksydanty, cyn, selen oraz luteina, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie oczu, chroniąc i regenerując ich strukturę. Dodatkowo, także przyjmowanie witaminy A, C i E pomaga na dłużej zachować dobry wzrok.

Ruch a oczy? Teoretycznie zależność pomiędzy aktywnością fizyczną, a zdrowiem naszych oczu jest niewielka. Tymczasem, zachowanie zdrowego stylu życia (zarówno w zakresie odżywiania, jak i aktywności fizycznej), skutecznie chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, tj. cukrzyca, którym często towarzyszą także zaburzenia funkcji narządu wzroku.

Coraz więcej osób, wykonuje swoją pracę przy pomocy komputerów przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach. Z tego też powodu, pracownicy biurowi, często cierpią na „zespół suchego oka”. W takim wypadku warto zadbać o nawilżanie oczu specjalnymi preparatami, a także stosować specjalne okulary ochronne, blokujące promieniowanie monitorów. Przydatna bywa także gimnastyka oczu, która przynosi ogromną ulgę, po wielu godzinach wytężania wzroku.

Stosując kilka prostych zasad profilaktyki chorób oczu, można nie tylko cieszyć się dobrym wzrokiem w późnym wieku, ale i ogólnie lepszą kondycją psycho-fizyczną. Wynika to przede wszystkim z tego, że profilaktyka chorób oczu, w znacznej mierze opiera się na zasadach zdrowego stylu życia.

PODZIEL SIĘ: