Zaćma – objawy i leczenie choroby

Zaćma – objawy i leczenie choroby

Zaćma (łac. Cataracta) to choroba degeneracyjna soczewki oka. W jej przebiegu dochodzi do zmętnienia soczewki, co uniemożliwia prawidłowe widzenie, a w konsekwencji prowadzi do ślepoty. Zaćma ujawnia się przeważnie w starszym wieku, może być również wynikiem urazów lub następstwem chorób (np.: cukrzycy). Odnotowuje się też przypadki zaćmy wrodzonej.

Objawy choroby

Zaćma w dużej mierze związana jest z wiekiem pacjenta. Po 45 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania. Ważne jest, by możliwie jak najwcześniej odkryć chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Do najważniejszych symptomów choroby należą:

  • Utrata ostrości widzenia – obraz, który widzimy jest zamglony lub rozmazany;
  • Problemy z widzeniem w nocy i przy bardzo jasnym świetle;
  • Trudności w rozróżnianiu barw;
  • Podwójne widzenie, szczególnie w słoneczne dni;
  • Postępująca krótkowzroczność.

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem jak najszybciej udaj się do specjalisty. Jeśli jesteś osobą po 45 roku życia powinnaś regularnie kontrolować swój wzrok. Wcześnie wykryta choroba jest całkowicie wyleczalna.

Leczenie zaćmy

Zaćma to podstępna choroba i może rozwijać się przez wiele lat. Często bagatelizujemy początkowe objawy, myśląc że pogorszenie się jakości widzenia to efekt zmęczenia, albo po prostu starzenia się organizmu. Prawidłowo zdiagnozowane schorzenie jest w pełni uleczalne. Początkowo, we wczesnej fazie choroby lekarz okulista może zlecić zakraplanie do oczu specjalnych kropel, które mają na celu spowolnić przebieg choroby. Niestety nie cofają one zmian degeneracyjnych które już zaszły w soczewce, ani też nie zatrzymują ich całkowicie. Jedynym rozwiązaniem, które w pełni prowadzi do wyleczenia jest operacja chorego oka. Dzięki rozwojowi medycyny, obecnie zabieg usunięcia zaćmy przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent może praktycznie natychmiast opuścić klinikę. W trakcie rekonwalescencji nie powinien się zbytnio forsować i musi pamiętać o regularnych kontrolach. Więcej o tym jak przebiega zabieg można przeczytać na stronie: http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy

Dbajmy o oczy, systematycznie je badajmy, a będą nam służyć przez długie lata. Obecnie, dzięki postępowi medycyny, w tym chirurgii okulistycznej większość schorzeń powstających w obrębie oka można wyleczyć.

Kardiotel.pl

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: