Rozwój cywilizacji a narastanie krótkowzroczności
Na przestrzeni lat można zaobserwować, jak dynamiczny rozwój cywilizacji wpływa ujemnie na stan zdrowia naszych oczu. Statystycznie przeciętny Polak dziennie spędza w pracy, przy komputerze, około pięciu godzin. Zaś w domu, w ramach relaksu, co najmniej tyle samo, a często i nawet więcej – przed telewizorem i przed monitorem domowego komputera. Podobnie dzieci i młodzież – po całym dniu nauki w szkole, swój wolny czas coraz częściej spędzają w pomieszczeniach zamkniętych – przed komputerem, telewizorem lub z tabletem w ręku.
Oko ludzkie nie jest dostosowane do wielogodzinnej pracy z bliska i do długotrwałego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych. Liczne badania dowodzą, że jest to bezpośrednia przyczyna rozwoju chorób oczu, a w szczególności krótkowzroczności, czyli wady wzroku polegającej na nieostrym widzeniu oddalonych obiektów przy zachowaniu dobrego widzenia z bliska.
Jeszcze do niedawna większość lekarzy ten problem rozwiązywała, zalecając okulary lub soczewki kontaktowe. Dzisiaj wiadomo, że jest to tylko doraźne rozwiązanie, bowiem krótkowzroczność narasta, a zalecanie mocniejszych okularów lub soczewek nie rozwiązuje problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zapobieganie krótkowzroczności poprzez eliminację zachowań, które ją wywołują. Jeśli już zostanie zdiagnozowana warto pomyśleć o nowoczesnej metodzie, nie tylko korygującej, ale również hamującej jej narastanie.
Mowa o ortokorekcji, czyli niechirurgicznej metodzie korekcji, polegającej na aplikacji wyłącznie na noc, najnowszych specjalnych twardych soczewek. Soczewki ortokorekcyjne delikatnie i bezpiecznie modelują przednią krzywiznę rogówki oka, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze, bez użycia okularów.
Ortokorekcja jest stosunkowo nową metodą, ale stosowana pod okiem doświadczonego lekarza okulisty jest najbardziej skuteczną i bezpieczną korekcją krótkowzroczności i/lub astygmatyzmu. Nie uszkadza rogówki, a po zaprzestaniu jej stosowania rogówka powraca po 2-3 tygodniach, do pierwotnego kształtu.
Reasumując powody dla których warto wybrać ortosoczewki:
- noszenie ortosoczewek przez cała noc, zapewnia ostry obraz przez cały dzień – bez konieczności zakładania okularów czy soczewek kontaktowych,
- ortosoczewki uważane są za bezpieczną i bezinwazyjną metodę hamowania narastania krótkowzroczności,
- noszenie ortosoczewek eliminuje dolegliwości związane z zespołem suchego oka, występującego przy noszeniu tradycyjnych soczewek miękkich,
- nowoczesne ortosoczewki pozwalają na jednoczesną korekcję krótkowzroczności oraz astygmatyzmu rogówkowego.
Istnieje kilkanaście różnych modeli nowoczesnych ortosoczewek, jednak najskuteczniejsze w hamowaniu narastania krótkowzroczności są soczewki Myopia Control polecane przez warszawski gabinet OKULUX.
Artykuł sponsorowany