Rodzaje soczewek i ich przeznaczenie

soczewki-kontaktowe

Soczewki kontaktowe są codziennością wielu z nas, jednak niektórzy nie są pewni jakie szkła kontaktowe byłyby dla nich odpowiednie, lub nie wiedzą czy dla ich wady da się je zastosować. Dlatego przybliżymy który rodzaj soczewek jest dostosowany do danej wady wzroku.

Najczęściej stosowanymi, ze względu na największą ilość pacjentów z wadami wzroku dla których są przeznaczone, są soczewki sferyczne. Nazwa sferyczne oznacza, że są stworzone na bazie wycinka ze sfery, czyli „ściany” kuli. Soczewki kontaktowe sferyczne mogą być dostosowane do pacjenta z krótkowzrocznością jak i z dalekowzrocznością. Tak jak w przypadku okularów korekcyjnych, dla pacjentów z krótkowzrocznością stosujemy soczewki oznaczone znakiem „-„ a dla tych z dalekowzrocznością te ze znakiem „+”. Oczywiście, znając własną wadę wzroku, możemy eksperymentować, najpierw wybierając soczewki o nieco mniejszej mocy niż okulary przepisane przez lekarza, a następnie, jeśli uważamy że nie spełniają dostatecznie dobrze zadania poprawy naszego wzroku, zwiększać moc soczewek. Jednak o wiele prościej jest udać się do lekarza okulisty, który poprawnie dobierze moc soczewki.

Innym rodzajem są soczewki kontaktowe toryczne, przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Astygmatyzm, jest to wada polegająca na nierówności rogówki lub soczewki oka, która powoduje nieodpowiednie padanie promieni światła na siatkówkę, a przez to rozmazanie obrazu. Soczewki toryczne korygują ten defekt. Oczywiście, jeśli pacjent dodatkowo ma wadę krótko- lub dalekowzroczności, soczewki te są w stanie i tą wadę skorygować. Przy niewielkiej wadzie astygmatycznej nie stosuje się torycznych soczewek kontaktowych, a sferyczne, z nieco większą mocą niż nasza wada wzroku, najczęściej – lub + 0,5 dioptrii.

Dla osób starszych, które mają kłopoty z czytaniem, odpowiednie są soczewki kontaktowe progresywne. Można ich używać, inaczej niż okularów, do patrzenia zarówno blisko, jak i daleko, ponieważ dopasowują się do odległości na jaką parzymy.

Soczewki kontaktowe są obecnie dostosowane do potrzeb osób z każdą wadą wzroku. Jeśli uważamy, że okulary zbyt przeszkadzają w naszym życiu lub nie pasują nam do twarzy, warto chociaż wypróbować szkła kontaktowe.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: