Kilka sposobów na przemęczone oczy

Uczucie pieczenia, swędzenia, łzawienie, a nawet popękane naczynka, mogą stanowić typowe dolegliwości wynikające z przemęczenia oczu. W XXI wieku, wiele schorzeń narządu wzroku traktowanych jest jako choroby cywilizacyjne, które dotykają coraz młodszych osób. Jak pomóc sobie i własnym oczom?

Najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka, która pozwala skutecznie zapobiegać przykrym dolegliwościom oczu, a także hamuje procesy starzenia się oczu i rozwoju poważnych chorób wzroku. Jak bowiem wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co jednak zrobić, gdy dotychczasowa troska o własne oczy daleka była od ideału, a nasze zwierciadła duszy zaczęły się buntować przeciwko nadmiernej ich eksploatacji?
Najlepszym rozwiązaniem problemu, będzie wizyta u specjalisty. Okulista przeprowadzi badania kontrolne i ustali przyczyny pojawienia się dolegliwości. Nawe jeżeli problemem jest tylko i wyłącznie zaczerwienienie oczu, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości, warto dokładnie skontrolować stan wzroku. Być może jest to efekt przemęczenia, jednak tego typu reakcje, mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Okulista na podstawie wyników, określi rodzaj leczenia i wyjaśni w jaki sposób zadbać o oczy.

W przypadkach, gdy ból, zaczerwienie lub obrzęki powiek pojawiają się nagle, warto sięgnąć po kompres z ziół leczniczych, np. rumianku lub szałwii. Pozwalają one łagodzić przykre dolegliwości i przynoszą ulgę zmęczonym oczom.

Problem zmęczonych oczu można rozwiązać także specjalnymi kroplami, dostępnymi w większości aptek i dobrych drogeriach bez recepty. Należy jednak uważać, ponieważ zbyt długie stosowanie kropli do oczu, może wywołać inne dolegliwości. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń podanych na opakowaniu.

Prostym sposobem na przemęczenie oczu są ćwiczenia. Pozwalają one zmniejszyć napięcie powstałe na skutek zbyt długiego wytężania wzroku i można je wykonać praktycznie w każdym momencie. Warto także pozwolić odpocząć oczom, chociaż przez kilka minut w ciągu dnia. Odwrócenie wzroku od monitora i przymknięcie powiek nawet na krótki moment, pozwala przywrócić im sprawne funkcjonowanie.

PODZIEL SIĘ: