Problemy oczu w XXI wieku
Medycynie znany jest cały bogaty katalog chorób oczu. Wiele z nich to cechy wrodzone, inne wynikają z charakterystycznego trybu życia. Pomimo intensywnego rozwoju nauk medycznych, choroby oczu w XXI wieku, wciąż stanowią poważny problem.
„Zespół suchego oka”, traktowany jest jako schorzenie cywilizacyjne, wynikające przede wszystkim ze specyficznych warunków pracy. Na ten typ zaburzeń wzroku, cierpią najczęściej osoby wykonujące pracę biurową (długie godziny spędzone przy komputerze w klimatyzowanych pomieszczeniach, stanowią szkodliwe czynniki zewnętrzne, wywierające wpływ na proces widzenia i delikatne struktury gałek ocznych) i osoby starsze. Na skutek braku wystarczającej ilości łez, gałka oczna wysycha, staje się zaczerwieniona, a często wręcz opuchnięta. Brak dostatecznej ochrony dla oka, wynikającej z nieodpowiedniego poziomu nawilżenia, to znacznie wyższa podatność na rozwój infekcji i stanów zapalnych. W skrajnych przypadkach może dojść, nawet do całkowitej utraty wzroku. Co więcej, typowe dolegliwości „zespołu suchego oka”, mogą stanowić objawy zaburzeń hormonalnych, towarzyszących cukrzycy lub reumatoidalnemu zapaleniu stawów. W przypadku, gdy krople nawilżające nie przynoszą poprawy, konieczna jest konsultacja lekarska.
Wiele osób skarży się na tzw. wady refrakcyjne, do których zaliczamy krótkowzroczność, dalekowzroczność, a także astygmatyzm. Niezależnie od stopnia dolegliwości, konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych i stały nadzór lekarski. Dobór metody leczenia ustalany jest indywidualnie i w zależności od przypadku, może ograniczać się do przyjmowania suplementów diety, lub stanowić konieczności noszenia okularów bądź też szkieł kontaktowych.
Osoby starsze, powinny zwrócić znaczną uwagę na wszelkiego typu zaburzenia procesu widzenia. Po 50. roku życia, często zachodzi tzw. degeneracja siatkówki oka, bezpośrednio wynikająca ze starzenia się całego organizmu. W takim przypadku dochodzi do rozwoju choroby, nazywanej AMD (Age-Related Macular Degeneration). Zmiany w plamce żółtej skupiającej fotoreceptory odpowiedzialne za proces widzenia obiektów zlokalizowanych na wprost sprawiają, że obraz zaczyna się rozmazywać lub ulegać zniekształceniom. AMD uznawane jest za groźną chorobę cywilizacyjną, której rozwój można zatrzymać, za pomocą specjalnych zastrzyków podawanych bezpośrednio do oka. Należy także zapamiętać, że nieleczone i postępujące AMD, może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.