Jak zadbać o swój wzrok wykonując pracę przed komputerem? Co zrobić gdy zauważysz pewne zmiany w oku czy pogorszenie widzenia?

Jak zadbać o swój wzrok wykonując pracę przed komputerem

Pracując przed komputerem należy szczególnie dbać o swoje oczy. Oczywiście nie jest to takie łatwe, wszak najłatwiejszym sposobem wydaje się być ograniczenie czasu pracy, a to przecież często nie jest możliwe. Na szczęście są sposoby, dzięki którym nie będziecie narzekać na ból czy łzawienie oczu, a przy tym rzeczywiście zadbacie o swój wzrok. Ale jak to zrobić? Tego dowiecie się z naszego wpisu.

Czy cierpisz na syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego jest dolegliwością, która została zdefiniowana w 1994 roku i dotyczyła osób spędzających około 2 godziny przed monitorem. Ale aktualne realia są zdecydowanie inne, otóż współcześnie wiele osób spędza około 8 godzin pracując przed monitorem, a do tego dochodzi jeszcze korzystanie ze smartfona. Jednak ten termin nadal jest aktualny. Do najczęstszych objawów syndromu widzenia komputerowego należy ból oczu, łzawienie, pieczenie czy osłabienie wzroku. Tych dolegliwości absolutnie nie można bagatelizować. Oczywiście mogą być oznaką tylko zmęczenia oczu, ale i poważniejszych chorób. Jeżeli więc zauważycie, że pogorszył się Wam wzrok czy ostrość widzenia, to koniecznie udajcie się do lekarza okulisty i zdecydujcie się na wykonanie oct oka.

Przydatne rady dla pracowników biurowych

Każdy kto pracuje przed komputerem wiele godzin w ciągu dnia wie, że suchość oczu nie jest przyjemna, ale i narzeka często na inne dolegliwości, choćby ból czy pojawianie się tzw. mgły. Jednak można z tymi dolegliwościami walczyć. Tak naprawdę wystarczy tylko wdrożyć kilka rad. Przede wszystkim odległość w jakiej znajdujemy się od monitora nie może być mniejsza niż 40 cm. Dodatkowo co 40 minut należy robić sobie przerwę (choć z tego pracodawca nie będzie zadowolony) podczas której należy intensywnie mrugać. Monitor należy też ustawić delikatnie bokiem. Ponadto pamiętajcie, że aktualnie monitory są zdecydowanie mniej szkodliwe niż te z lat 90-tych, jednak nadal nadmiar spędzania czasu przed nimi jest dla oczu szkodliwy. Zatem, aby zniwelować ryzyko uszkodzeń wzroku musicie też wiedzieć, że nie należy pracować nocą, jeżeli nie macie włączonego światła. Jasny ekran i półmrok panujący w pokoju jest zestawieniem kontrastowym, które bardzo negatywnie wpływa na oczy i je osłabia.

A może okulary do komputera?

 

Nawet jeżeli na co dzień nie nosicie okularów, to jednak warto zainwestować w specjalne okulary do komputera. Otóż ich zadaniem jest blokowanie światła niebieskiego, które ma nie tylko negatywny wpływ na wzrok, ale i powoduje problemy z zasypianiem czy też gorsze samopoczucie. Oczywiście okulary blokujące światło niebieskie nie są takie tanie, bo ceny dobrych i skutecznych modeli kosztują około kilkaset złotych. Dostępne są tańsze warianty, ale zasadniczo ich skuteczność nie jest potwierdzona żadnymi badaniami. Także dobrym wyborem są filtry chroniące na monitor, a dokładnie filtry przeciwodblaskowe. Skuteczność tych produktów również jest dosyć duża, ale jak zapewne domyślacie się nic nie zastąpi przerwy i zwykłego wypoczynku. Dlatego też jeżeli dużo pracujecie przed monitorem, to warto byście zrezygnowali z intensywnego korzystania ze smartfona.

Nawilżanie oczu i ważna dieta – wzmocnij swój wzrok

Jeżeli narzekacie na suchość oczu, to polecamy Wam krople nawilżające, które rzeczywiście przyniosą wam ulgę. Dodatkowo warto regularnie przemywać twarz zimną wodą. Ale na wzrok wpływa także dieta, która oczywiście powinna być bogata w witaminę A. Jednak nie oznacza to wcale, że wystarczy jeść sporo marchewki. Otóż dieta powinna być zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana i być także bogata w luteinę. Doskonałym źródłem luteiny są skórki i miąższ z owoców. Ale luteina znajduje się też w żółtkach jaj. Oczywiście można ją suplementować, jednak trzeba pamiętać, że żadne suplementy nie mają bardzo dobrej przyswajalności, zatem lepszym źródłem są zawsze produkty spożywcze.

Pracując sporo przed monitorem trzeba szczególnie dbać o swoje oczy. Jednocześnie należy pamiętać, że jeżeli ostrość wzroku Wam się pogorszy bądź zauważycie jakieś inne niepokojące symptomy, to powinniście udać się do lekarza okulisty.

PODZIEL SIĘ: