Zaćma powikłana i następowa – rodzaje

Zaćma dotyczy nie tylko osób starszych. Może mieć swoją przyczynę również w innych chorobach lub być konsekwencją długotrwałego stosowania niektórych leków. Na co trzeba uważać?

Związana z innymi chorobami

Niektóre choroby znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy u pacjenta. W przeciwieństwie do zaćmy starczej, w której zmętnienie soczewki może nastąpić bez widocznego powodu, zaćma powikłana może być efektem wcześniejszej choroby, która np. nie została do końca wyleczona. Najczęściej przyczyna mętnienia soczewki leży w procesach zapalnych przedniego lub tylnego odcinka gałki ocznej. Jest jednym z powikłań, występujących podczas innych przewlekłych chorób oczu – np. jaksry czy retinopatii barwnikowej.

Zaćma znacznie częściej występuje również u osób, które chorują na choroby przewlekłe. W szczególności dotyczy to osób chorujących na cukrzycę. Z początku objawy mogą być zupelnie niewidoczne. Podczas wahań poziomu cukru we krwi wzrok może tracić ostrość a przed oczami może pojawiać się mgła. Czujność powinny wzbudzić również taki objaw, jak zaburzenie widzenia barw. Cukrzyca znacznie przyspiesza rozwój zaćmy. U w pełni zdrowych osób zaćma starcza może zacząć się pojawiać w okolicach 55 roku życia. Jednak u osób chorujących na cukrzycę o minimum 10 lat obniża się wiek, w którym pacjenci zaczynają chorować. W przypadku cukrzycy bardzo istotne są regularne, coroczne kontrole wzroku.

Zaćma od leków

Żaden lek dlugotrwale stosowany nie pozostaje bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Niektóre składniki leków mogą przyczynić się do przyspieszenia zmian w soczewce oka. Do takich należą przede wzsystkim leki z grupy kortykosteroidów. Są one stosowane podczas chorób zapalnych i alergicznych. Mają na celu wzmocnić odporność organizmu i pomóc mu w zwalczeniu infekcji. To najsilniejsze środki przeciwzapalne. Jednakże ich długotrwałe stosowanie może mieć bardzo złe konsekwencje dla zdrowia, niekiedy powodując nawet nieodwracalne zmiany.

Zaćma i jaskra bardzo często wystepują u osób, które przyjmowały tego rodzaju leki dłużej, niż rok. Jeśli szybko zostaną zauważone przez lekarza zmiany w soczewce, jeśli to tylko możliwe, lek powinien zostać zmieniony lub przynajmniej stosowany w mniejszej dawce. Zmiany, które będą prowadziły do zaćmy, mogą dzięki temu znacznie się spowolnić, zaś w niektórych przypadkach nawet cofnąć.

Wszystkie rodzaje zaćmy leczone są operacyjnie. Leczenie farmakologiczne powoduje jedynie spowolnienie postępujących zmian na soczewce.

PODZIEL SIĘ: