Operacyjne leczenie zaćmy – opis zabiegu

Zaćmę każdego rodzaju można skutecznie wyleczyć jedynie za pomocą operacji. Jest to choroba, która dotyczy coraz większą ilość osób, zaś z wykonaniem zabiegu nie należy zwlekać.

Wymiana na nową soczewkę

Operacja zaćmy polega w skrócie na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej nową, wykonaną z syntetycznych materiałów. Brzmi to strasznie, jednak jest to zabieg najczęściej wykonywany w chirurgii okulistycznej i obciążony bardzo niskim ryzykiem niepowodzenia i powikłań. Na chwilę obecną wykonywanie tego zabiegu jest standardem. W 20 minut pacjent odzyskuje wzrok i już w kilka dni powraca do pełnej sprawności. Dodatkowo podczas zabiegu można skorygować za pomocą soczewki wady wzroku, które występowały wcześniej. Soczewki dobierane są dokładnie do potrzeb danego pacjenta za pomocą wzorów i pomiarów.

Operacje oczu z reguły wzbudzają u pacjentów strach. Jednak w tym przypadku nie ma się czego obawiać. Z każdym rokiem opracowywane są coraz to nowsze i doskonalsze techniki przeprowadzania zabiegu. Być może za kilka lat zabiegi operacyjne nie będą konieczne. Jednak dopóki nie zostaną stworzone bezpieczne leki, które cofałyby zmiany na soczewce, jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy pozostaje operacja. Nie warto też z nią zwlekać. Najczęstszą postacią zaćmy jest zaćma starcza, związana z wiekiem pacjenta. Miejmy na uwadze, że z każdym kolejnym rokiem nie robimy się coraz młodsi i sprawniejsi – wręcz przeciwnie. Wszystkie zabiegi zaś są najbezpieczniejsze, kiedy pacjent cieszy się dobrym zdrowiem. U osób starszych zazwyczaj występują również znacznie poważniejsze choroby, niż sama zaćma, które mogą mieć ogromny wpływ na przebieg operacji. Dlatego też zwłoka i czas grają na niekorzyść pacjenta. Im szybciej zdecydujemy się na operację, tym lepiej.

Różne metody

Metody przeprowadzania zabiegu są coraz bardziej udoskonalane. Obecnie najpopularniejsze są zabiegi fakoemulsyfikacji oraz laserowe usuwanie zaćmy. Fakoemulsyfikacja, czyli zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków, jest bardzo powoli wypierany przez zabiegi z wykorzystaniem lasera. Podczas fakoemulsyfikacji stara, zmętniała soczewka, zostaje rozbita ultradźwiękami i usunięta. Konieczne jest jednak bardzo niewielkie nacięcie (około 3 mm) w gałce ocznej na granicy rogówki, przez ktore przejdą narzędzia chirurgiczne a następnie nowa soczewka.

Zabieg laserowy wykorzystuje zamiast skalpela światło lasera. Cięcie jest bardzo precyzyjne i jeszcze mniejsze, niż skalpelem. Również rana goi się znacznie szybciej, nawet jak na i tak bardzo niewielki czas rekonwalescencji potrzebny po tego rodzaju operacji. Oba zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym.

Soczewki, dobierane do wszczepienia, wykonane są z całkowicie bezpiecznych materiałów. Wszczepiane są w formie zwiniętej, dzięki czemu nie ma konieczności poszerzenia nacięcia na gałce ocznej. Rozwijają się już na miejscu starej soczewki. Ich „specjalne właściwości” (jak korekcja niektórych wad wzroku) uzależnione są od ceny. Im droższe soczewki, tym więcej mogą poprawić we wzroku pacjenta.

PODZIEL SIĘ: