Nowotwory oka i powiek – na co trzeba uważać?

W oczach i na powiekach równiez mogą rozwinąć się nowotwory. Są one stosunkowo rzadkie, jednak warto wiedzieć, jakie mogą mieć pierwsze objawy, żeby móc odpowiednio wcześnie zareagować.

Wcześnie wykryty to uleczalny

Z większością nowotworów mamy niestety do czynienia w zaawansowanej fazie rozwoju. Dopiero bowiem wtedy zaczynają dawać niepokojące objawy. Trzeba jednak pamiętać, że znakomita większość nowotworów jest uleczalna, ale tylko w przypadku wykrycia ich odpowiednio wcześnie. To dlatego tak istotne są wszystkie badania okresowe. Pozwalają one na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i szybkie rozpoczęcie leczenia. Rak nie musi być chorobą śmiertelną.

Nie inaczej jest w przypadku nowotworów oczu i powiek. Są one o tyle niebezpieczne, że dotyczą jednego z najważniejszych zmysłów. Jednak nawet one odpowiednio wcześnie zauważone mogą w większości zostać wyleczone całkowicie, bez utraty wzroku. Na jakie niepokojące objawy powinniśmy zwrócić uwagę?

Nowotwory powiek:

Nowotwory powiek najczęściej przybierają postać owrzodzenia i drobnych guzków. Jeśli zatem na powiece nie występują naturalnie jakiekolwiek ślady, sygnalem alarmowym powinno być ich pojawienie się. Wszystkie nietypowe zmiany, których wcześniej nie było, mogą oznaczać, że nastąpił rozrost komórek nowotworowych. Jeśli zaś na powiece naturalnie występował niewielki guzek lub pieprzyk, zaniepokoić powinna jakakolwiek zmiana w jego obrębie. Dotyczyć to może jego faktury, koloru i najbliższego otoczenia. Jeśli zacznie się z niego wydobywać wydzielina lub krew, koniecznie trzeba powiedzieć o tym lekarzowi. Miejmy na uwadze, że nasze niepokoje mogą okazać się bezzasadne, jednak lepiej jest zareagować, niż czekać. Zawsze dzięki temu zwiększamy swoje szanse w walce z chorobą.

Nowotwory powiek najczęściej na początku wygląda jak niewielki guzek. Z czasem zaczyna powoli rosnać. Kiedy podejmowana jest próba usunięcia go, zaczyna krwawić. Im szybciej chory zgłosi się do lekarza, tym łatwiej będzie usunąć całą zmianę nowotworową, jeszcze zanim da przerzuty w inne miejsca. Trzeba pamiętać, że domowe sposoby na nowotwory nie są skuteczne. Mogą jedynie jeszcze bardziej skomplikować sytuację i zdecydowanie wydłużają czas, w jakim pacjent otrzymuje wreszcie diagnozę lekarską.

Nowotwory gałki ocznej i oczodołu

Nowotwór oka jest stosunkowo rzadko spotykany. Sygnałem alarmowym mogą być wszystkie zmiany widzenia – rozmycie, wrażliwość na światło. Rzadko występują wrażenia bólowe w samym oku lub jego okolicach. Zmianie może ulec wygląd oka. Dotyczy to przede wszystkim kształtu lub koloru tęczówki. Wszelkie utrzymujące się zmiany w wyglądzie i w funkcjonalności oka powinny być zgłoszone jak najszybciej do lekarza. Szybką reakcją możemy uratować wzrok.

PODZIEL SIĘ: