Miej oko na wzrok – jak dbać o swoje oczy

zakrapianie oczu

zakrapianie oczu

Osiem godzin dziennie spędzamy, wpatrując się w ekran komputera w pracy. Jedziemy do domu, po drodze czytamy książkę lub ebooka na czytniku – kolejne 30 minut. W domu włączamy telewizor lub komputer prywatny – kolejne parę godzin, a w międzyczasie nie rozstajemy się ze smartfonami. Wady wzroku to choroba cywilizacyjna, której ciężko uniknąć w dobie nieustannego czytania, pisania i kultury obrazkowej. Nie zaniedbuj badania oczu – sprawdź, dlaczego warto kontrolować wzrok i gdzie możesz to zrobić bezpłatnie. 

Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie wzroku?

Szacuje się, że co czwarty nastolatek ma problemy z krótkowzrocznością. Wynika to z ogromnego przeciążenia wzorku, do którego ewolucyjnie jeszcze nie jesteśmy do końca przystosowani. Nasze oczy miały wypatrywać drapieżników i obiadu – patrzeć w dal, nie zostały stworzone do nieustannego przebywania na przeciwko doktor Marchewkaekranu monitora. Na szczęście firmy optyczne wychodzą naprzeciw naszym współczesnym potrzebom i wiele z nich oferuje bezpłatne badania wzroku. Jest to pierwszy powód, dla którego warto regularnie wykonywać badanie wzorku – to nic nie kosztuje. Nie jest to jednak koronny argument. Wzrok to twój najważniejszy zmysł – wyobrażasz sobie życie bez niego? Dobre widzenie gwarantuje nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Wady wzroku mogą być jawne i ukryte, a zarówno te i te – jeśli zaniedbane – mogą skończyć się poważnymi chorobami, jak jaskra, zaćma czy nowotwory oczu.

Co obejmuje bezpłatne badanie wzroku

Wiele firm oferuje bezpłatne badanie wzorku, jednak większość z nich wiąże się z warunkami napisanym małym druczkiem lub ukrytymi kosztami. Co więcej często okazuje się, że jest to wyłącznie badanie komputerowe, które nie sprawdza wszystkich możliwych problemów ze wzrokiem i nie może być traktowane jako jedyna wytyczna do stwierdzenia wady czy wykonania okularów. Solidną firmą optyczną, która oferuje bezpłatne badania wzroku we wszystkich swoich placówkach jest Doktor Marchewka. Ten optyk wykonuje kompleksowe badanie optometrystyczne, które może potrwać nawet do godziny. Rozpoczyna się ono wywiadem o dolegliwościach i problemach osoby badanej, sprawdzana jest również historia wcześniejszych korekcji. Za pomocą specjalistycznego sprzętu najnowszej generacji pobierane są parametry układu wzrokowego, wykonywane są testy i diagnozowanie wady. W zależności od potrzeb klienta, dyplomowany optometrysta może przeprowadzić do kilkunastu różnych testów. Tylko takie kompleksowe badanie wzorku może dać pewność, że ewentualne okulary czy soczewki kontaktowe będą najlepiej dobrane.

Różnice między optometrystycznym a okulistycznym badaniem wzroku

Powyżej wspomniane zostały badanie optometrystyczne – należy wiedzieć, że różnią się one od testów, które wykonuje okulista. Podstawową różnicą jest fakt, iż za pomocą badania optometrystycznego nie jest możliwa diagnoza i leczenie chorób oczu (zaćmy, jaskry, zapalenia spojówek itp.). Optometrysta dba o poprawę funkcjonowania wzorku, poprzez korekcję rozmaitych wad, np. krótkowzroczności, astygmatyzmu, akomodacji wzorku czy współpracy obojga oczu. Opiekuje się również starszymi pacjentami (od 16 roku życia). Okulista natomiast jest lekarzem – diagnozuje i leczy choroby układu wzorkowego, wykonuje badania wzorku u dzieci i dorosłych, stosuje farmakologię oraz przeprowadza zabiegi i operacje.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: