Co warto wiedzieć o soczewkach?

Soczewki kontaktowe są niezwykle wygodne, pozwalają uprawiać intensywnie sport, a także poprawiają samoocenę osób z wadami wzroku. Nowoczesne soczewki, posiadają filtry ochronne UV, a także skutecznie zapobiegają infekcjom oczu.

Dzięki soczewkom kontaktowym, można wykonywać intensywne ćwiczenia i nie tracić ostrości widzenia, nawet przy złych warunkach pogodowych. Dla wielu osób istotne są także kwestie estetyczne. Okulary bywają przyczyną niskiej samooceny i dyskomfortu. Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Roper Starch Worldwide, blisko 60 procent osób używających soczewki, czuje się znacznie pewniej i bardziej komfortowo niż wtedy, gdy musiało nosić okulary.

Dobre samopoczucie i swoboda funkcjonowania, to jednak nie wszystko. Niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona oczu. Zdaniem specjalistów, najnowsze modele soczewek kontaktowych, posiadają wbudowane filtry UV, które zatrzymują ponad 97 procent szkodliwych promieni UVB i ponad 82 procent UVA. Jest to bardzo ważne, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne jest za wiele schorzeń oczu (np. zaćma). Co więcej, brytyjscy naukowcy utrzymują, że noszenie soczewek kontaktowych, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji oczu.

W zdecydowanej większości przypadków, soczewki kontaktowe są w pełni bezpieczne i tylko kilka procent ludzi znajduje się w grupie tych, którzy kategorycznie nie powinni ich stosować.  Pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu 2, „zespół suchego oka” czy też czynne infekcje, zdecydowanie odradza się noszenie soczewek. Pozostałe osoby pozbawione oporów przed włożeniem soczewki do oka, mają do wyboru różnego typu szkła, które pozwalają korygować wady takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność, a także astygmatyzm.  W zależności od typu soczewek, dostępne są warianty o mocy od +6 do -12 (tzw. soczewki systematycznej wymiany: jednodniowe, 2-tygodniowe, miesięczne) lub od +30 do -30 w przypadku soczewek kwartalnych i rocznych zamawianych indywidualnie.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli soczewek kontaktowych. Ich doborem zajmuje się okulista lub optometrysta. Czasami konieczne jest przymierzenie kilku typów soczewek, zanim odnajdzie się ten właściwy. Ważne jest także, aby posiadać okulary w zapasie, na wypadek choroby lub pojawienia się podrażnień oczu.

PODZIEL SIĘ: