Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są, obok okularów, jednym z najpopularniejszych sposobów (obok okularów) korygowania wad wzroku. Może oprócz tego pełnić również funkcje opatrunkowe a także kosmetyczne. Soczewkę umieszcza się bezpośrednio w rogówce oka. Można ją nosić przez różny okres czasu (od jednego dnia do nawet trzech miesięcy).

 

Higiena przy użytkowaniu soczewek.

W wypadku soczewek jednorazowych nie są wymagane żadne procedury czyszczenia. Natomiast w wypadku soczewek tygodniowych lub kwartalnych konieczne jest zachowywanie codziennej higieny użytkowania (czyszczenie z osadów białkowych czy tłuszczowych, dezynfekcja). W zależności od naszych potrzeb oraz celu, w jakim planujemy użytkować soczewki można wyróżnić: soczewki korygujące wadę wzroku, soczewki lecznicze oraz soczewki kosmetyczne (zmieniające kolor oczu).

Podział soczewek ze względu na twardość.

Poza tym dzielimy soczewki ze względu na właściwości na miękkie (wykonane z hydrożelu) oraz twarde (obecnie coraz rzadziej stosowane, głównie w Azji). Soczewki kontaktowe mogą korygować różnego rodzaju wady wzroku – podobnie jak okulary. W wyniku postępów medycyny można traktować soczewki jako funkcjonalną alternatywę dla okularów.

Przeciwwskazania.

Nie należy jednak zapominać o pewnych przeciwwskazaniach, do których należą zapalenie spojówek, schorzenia rogówki, skłonności do łzawienia czy alergii. Soczewki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Należy przy tym zauważyć, że zaleca się je w wadach wzroku o umiarkowanej, ale także wysokiej intensywności (nawet w przypadkach ekstremalnych około 6 dioptrii). Najpopularniejsze soczewki będące w użyciu to obecnie ich miękkie, często wymienialne, korygujące typy.

PODZIEL SIĘ: