Z czego składa się ludzkie oko?

budowa ludzkiego oka

budowa ludzkiego oka

Oko – bodaj najbardziej niedoceniany narząd w naszym organizmie. Według ekspertów dostarcza nam aż 80% informacji o otoczeniu. Dla większości z nas poznawanie świata za jego pomocą jest rzeczą oczywistą, ale dopiero wówczas, gdy dopadną nas jakieś problemy ze wzrokiem, zaczynamy doceniać jego wagę. Osoby kończące policealne szkoły optyczne czy studia medyczne doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważne, a jednocześnie podatne na uszkodzenia jest oko. Wiedza na jego temat może przydać się każdemu, dlatego w tym artykule przybliżymy Wam nieco jego budowę.

Budowa gałki ocznej

Choć widziany przez nas świat to tak naprawdę sprawka mózgu, do którego bodźce dostarczane są przez nerw wzrokowy, to bez odpowiednio skonstruowanej gałki ocznej moglibyśmy tylko pomarzyć o odbieraniu bodźców wzrokowych. A trzeba wiedzieć, że jest ona dość skomplikowanym mechanizmem. Intuicyjnie zdają sobie z tego sprawę wszyscy, nie tylko uczniowie optyka, szkoły policealnej czy innych pokrewnych kierunków.
Standardowa gałka oczna ma kształt zbliżony do kuli o średnicy około 24 milimetrów i wypełniona jest w większości tzw. ciałem szklistym. Składa się z trzech warstw: zewnętrznej błony włóknistej (twardówka i rogówka), środkowej naczyniowej (tęczówka, ciało rzęskowe, naczyniówka) oraz wewnętrznej (siatkówka). W skład gałki wchodzi wiele elementów i choć uszkodzenia oka często wyglądają makabrycznie, najważniejsze jest, by nie zostały trwale uszkodzone te najważniejsze części.

Najważniejsze elementy ludzkiego oka

Przeciętnemu Kowalskiemu nie jest potrzebna szczegółowa wiedza z zakresu budowy gałki ocznej – tę zdobywają uczniowie optyka – szkoły policealnej lub studenci medycyny. Warto jednak przyswoić podstawowe informacje odnośnie najistotniejszych jej elementów – dla zaspokojenia ciekawości, poszerzenia horyzontów czy chociażby własnego bezpieczeństwa.
• Naczyniówka – część błony środkowej. Jej zadaniem jest odżywianie zewnętrznych warstw siatkówki i to tutaj znajdują się naczynia krwionośne.
• Ciało rzęskowe – również należy do błony środkowej – jego zadaniem jest utrzymywanie soczewki we właściwe pozycji.
• Tęczówka – najbardziej wysunięty na zewnątrz element środkowej części gałki ocznej, odpowiada za regulację ilości światła, które wpada do wnętrza oka (widzimy to jako zwężanie lub poszerzanie się źrenicy).
• Siatkówka – bardzo ważna część gałki ocznej, znajdująca się w błonie wewnętrznej. Ma bardzo skomplikowaną budowę, składa się z kilku warstw, w których umiejscowione są najważniejsze z komórek oka, takie jak:
o komórki nabłonka barwnikowego (odpowiadające za kolor oczu);
o komórki fotoreceptorów, tzw. pręciki i czopki (ich zadaniem jest rozpoznawanie światła i ciemności oraz barw);
o komórki nerwowe i glejowe.
• Soczewka – umiejscowiona jest między tęczówką, a ciałem szklistym i jest jedną z dwóch powierzchni załamujących światło wpadające do oka (drugą jest rogówka). Jest elastyczna i odpowiada za akomodację oka, czyli najprościej rzecz ujmując ostrość widzenia elementów będących w różnej odległości od nas (jeśli chcemy dostrzec coś, co jest daleko od nas, soczewka spłaszcza się, a jeśli zależy nam na poznanie szczegółów przedmiotów znajdujących się blisko – staje się wypukła).
Niewątpliwie warto znać podstawowe informacje na temat tak fascynującego narządu jak oko. W końcu uczęszczanie do innej szkoły niż policealna szkoła optyczna nie oznacza, że powinniśmy mylić tęczówkę z rogówką, a siatkówkę utożsamiać tylko z dyscyplina sportową.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: