Soczewki czy okulary – co warto wybrać dla dzieci?

okulary dla chłopca

Krótkowzroczność jest prawdziwą plagą XXI wieku ze względu na rozwój nowej technologii. Dzieci już od najmłodszych lat korzystają ze smartfonów, tabletów i laptopów, przez co ich rozwijający się wzrok narażony jest na szkodliwe działanie światła niebieskiego. Ponadto dzieci mają tendencję do oglądania treści ze zbyt bliskiej odległości, co także może mieć wpływ na problemy ze wzrokiem. Oczywiście krótkowzroczność to nie jedyna wada jaka występuje u dzieci, gdyż zdarza się zarówno astygmatyzm, jak i dalekowzroczność. Czasami wady są wrodzone, a innym razem nabyte. Kiedy zauważy się symptomy gorszego widzenia jak pocieranie oczu, bóle głowy, przybliżanie się do obrazów czy też uciekanie jednego oka, czym prędzej należy udać się do specjalisty, jakim jest okulista dziecięcy, który dobierze właściwe soczewki korygujące. Pytanie jednak brzmi: czy mają być one częścią soczewek kontaktowych czy jednak okularów. Na co lepiej zdecydować się dla dziecka.

Czy soczewki kontaktowe są odpowiednie dla dzieci?

Niegdyś uważało się, że soczewki kontaktowe są nieodpowiednie dla dzieci, ze względu na to, że ich wzrok cały czas się kształtuje. Jednak obecnie Europejska Rada Optyki i Optometrii nie widzi przeciwwskazań w stosowaniu soczewek kontaktowych u dzieci. Obecnie stosowane są nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe, które nie powodują uczucia drapania i zapobiegają wysychaniu i podrażnieniu oczu. Oczywiście nie znaczy to, że można je nosić przez cały czas. Generalnie soczewek nie powinno się nosić dłużej niż przez 8 godzin, a ponadto bezwzględnie należy je zdejmować do snu czy drzemki. Zatem mimo że specjaliści twierdzą, że nawet u kilkunastomiesięcznego dziecka można stosować soczewki, to jednak dla rodzica niekoniecznie będzie to wygodne i sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce zdecydować się na takie rozwiązanie. Wydaje się, że soczewki kontaktowe są lepsze dla samodzielnych dzieci, które potrafią je już samodzielnie zakładać i zdejmować. Ponadto muszą mieć wyrobiony nawyk odpowiedniego dbania o soczewki, jeśli są to soczewki kilkudniowe lub miesięczne.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać dla dziecka?okulary dla dziewczynki

Jeśli od dziecka trudno jeszcze wyegzekwować pewne nawyki zamiast wybierać soczewki wielorazowego użytku, które wymagają przechowywania w płynie dezynfekcyjnym, lepiej wybrać soczewki jednorazowe. Jak sama nazwa wskazuje, po zdjęciu po prostu wyrzuca się je do kosza. Zatem nie trzeba sobie zaprzątać głowy czyszczeniem pojemnika płynem dezynfekcyjnym, wypełnianiem płynem i właściwym przechowywaniem soczewek z dala od światła słonecznego i wysokiej temperatury. Jeśli chodzi o samą wadę to można wybrać zarówno soczewki kontaktowe progresywne, jak i degresywne. Te pierwsze przeznaczone są dla osób aktywnych, których wzrok powinien mieć zdolność do szybkiej akomodacji. Drugie są idealne dla dzieci dużo czasu spędzających przed ekranem monitora, czy też na nauce. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku mało aktywnych dzieci mimo wszystko lepiej sprawdzają się okulary, a to dlatego, że często siedząc przed ekranem mamy tendencję do pocierania oczu, a to może prowadzić do infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych.

Kiedy lepiej wybrać okulary zamiast soczewek kontaktowych dla dziecka?okulary dziecięce

Jeśli dziecko nie jest nader aktywne, nie uczestniczy w wielu zajęciach sportowych wymagających noszenia soczewek kontaktowych, to lepiej zdecydować się na okulary. Można wybrać modele o różnym kształcie oprawek. Ważne, by nie były zbyt małe, tak by po lekkim zsunięciu się z nosa dziecko nadal miało komfort widzenia. Niewątpliwie wybierając okulary trzeba zwrócić uwagę na długość zauszników, tak by okulary nie spadały. Istotna jest również wielkość oprawki na nosie, gdzie także powinna być dopasowana. Okulary nie powinny uciskać dziecka na skroniach, gdyż wtedy nie będzie chciało ich nosić. Trzeba również zwrócić uwagę na preferencje w kwestii koloru i rodzaju oprawek, które powinny przypaść dziecku do gustu. Można wybrać soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną i filtrami UV, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Właśnie powłoka antyrefleksyjna niweluje szkodliwość światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne.

Soczewki kontaktowe czy okulary? – Oto jest pytanie

Decydując się na okulary trzeba liczyć się również z trudnymi sytuacjami, kiedy konieczne jest ich przecieranie, gdyż szkła zaczynają parować. Oczywiście w takich warunkach lepiej sprawdzają się szkła kontaktowe. Jednak ich nakładanie i zdejmowanie nie należy do łatwych dla dziecka, przynajmniej na samym początku, zatem jeśli nie chce się tego robić samodzielnie lepiej zdecydować się na wygodniejsze rozwiązanie, czyli soczewki. Jeśli dziecko ciągle jeszcze jest w wieku, kiedy odbywa drzemki w ciągu dnia, to okulary będą także wygodniejszym rozwiązaniem. Dla starszych i aktywnych dzieci, które są samodzielne i nie przeraża ich codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek będą one dobrą opcją.

Warto również zasięgnąć rady specjalisty takiego jak okulista dziecięcy. Specjalista doradzi, które rozwiązanie będzie lepsze w danym przypadku.

PODZIEL SIĘ: