Podstawowe objawy astygmatyzmu

objawy astygmatyzmu
Henri Pham z Unsplash

ogówka oka o prawidłowej budowie powinna mieć kształt kolisty, równomierny. Jednak u niemal każdej osoby występuję odchylenia kształtu. Często niewielkie, niemające wpływu na prawidłowość widzenia (astygmatyzm nie przekracza 0,5 dioptrii). Przy odchyleniach większych od 1 dioptrii pomocne w korygowaniu widzenia są specjalne soczewki kontaktowe lub okulary.

Obraz widziany przez osoby cierpiące na stygmatyzm ulega zniekształceniu. Im kształt gałki ocznej bardziej odbiega od kuli, tym kontury przedmiotów są mniej wyraziste. Odczuwalny jest także brak wyczucia przestrzennego, ujawniający się nie tylko w nieprawidłowej ocenie odległości, ale także w braku różnicy w kątach nachylenia przedmiotów. Obraz, który widzi astygmatyk, wydaje się być zamglonym niezależnie od intensywności światła i przejrzystości powietrza.

Astygmatyzm – polecamy artykuł na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm, znany też jako niezborność, klasyfikuje się na trzy typy. Pierwszym jest astygmatyzm fizjologiczny, występujący niemal u każdego, niewymagający interwencji lekarskiej ani noszenia okularów bądź soczewek. Drugim typem jest astygmatyzm regularny, występujący od pierwszych tygodni życia, którego główną przyczyną jest dziedziczność. Kolejna to astygmatyzm nieregularny, pojawiający się wraz z wiekiem, przyczyną pojawienia się mogą być między innymi przebyte urazy i choroby degeneracyjne oczu.

Kolejny podział niezborności to klasyfikacja ze względu na krzywiznę rogówki. Krótkowzroczność występuje, kiedy oba ogniska znajdują się przed siatkówką; nadwzroczność, gdy oba ogniska mieszczą się poza siatkówką; typ mieszany, kiedy jedno z ognisk mieści się za drugim; typ nieprawidłowy, gdy zdiagnozowano nierównomierny kształt krzywizny rogówki. Ponadto niewielki odsetek astygmatyzmu ma związek z nieprawidłową budową soczewki a nie rogówką, co może wynikać zarówno z dziedziczności, jak również może rozwijać się wraz z zaćmą.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: