Co szkodzi naszym oczom?

Co szkodzi naszym oczom

Dobry wzrok to niedoścignione marzenie wielu z nas, dlatego gdy masz zdrowe oczy, to dbaj o nie. Noszenie szkieł kontaktowych nie jest niczym komfortowym, ponadto wada wzroku lubi się pogłębiać w miarę upływu czasu. Co szkodzi naszym oczom?

Nadużywanie komputera i smartfona

Niestety, przeciętny człowiek spędza dziś kilkanaście godzin dziennie przed ekranem komputera, telewizora, tabletu i smartfona. Przez 8 godzin pracujemy na laptopie w pracy. Później piszemy na smartfonie z przyjaciółmi, oglądamy seriale telewizyjne i śmieszne filmiki na tablecie. Naszemu wzrokowi całodniowa koncentracja na obiekcie położonym tak blisko, który na dodatek emituje światło niebieskie, zdecydowanie nie służy. Z komputera w pracy nie można zrezygnować. Dziś wiele danych wprowadza się do sieci informatycznych i przesyła na drugi koniec świata. Jednak nawet w biurze warto co godzinę robić sobie 5-minutową przerwę na to, aby patrzeć w dal przez okno w biurze lub zanieść jakieś dokumenty do innego działu. W domu znajdź inne formy rozrywki, do których w ogóle nie potrzebujesz elektroniki. Możesz pójść na spacer, pobiegać do parku, umówić się na spotkanie z przyjaciółką.

Oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu

Gdy oglądasz telewizję, zawsze rób to przy włączonym świetle. Twój wzrok nie lubi, gdy musi dobrze odczytywać obraz przy tak kiepskim kontraście, jakie panuje w ciemnym pomieszczeniu. Może zapłacisz więcej za prąd, ale nie będziesz musiał kupować co miesiąc nowych soczewek.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych z sieciówki

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że okulary przeciwsłoneczne z sieciówki robią więcej szkody, niż przynoszą pożytku. Nie zawierają one prawdziwych filtrów chroniących przed promieniami UV. To tylko przyciemnione szkła, które w połączeniu z oprawkami mają prezentować się stylowo, stanowią tylko dodatek modowy. Miej to na uwadze i okulary przeciwsłoneczne z prawdziwego zdarzenia kupuj u optyka.

Czytanie przy kiepskim świetle

Wiele z nas uważa, że czytanie przy ciepłym świetle jest takie nastrojowe. W rezultacie jest ono często za ciemne, przez co nasz wzrok okropnie się męczy i po kilku miesiącach pogarsza. Dlatego też warto zainwestować w dobre światło do czytania książek i pracy przy komputerze.

Zła dieta

Niestety, wiele osób je stanowczo za mało owoców i warzyw, które stanowia źródło antyoksydantów. Podczas pracy przy komputerze powstają wolne rodniki, które mogą uszkadzać narząd wzroku. Antyoksydanty pochodzące z owoców i warzyw zwalczają te reaktywne czątki i pozwalają cieszyć się zdrowymi oczami. Niezwykle ważna w naszej diecie jest odpowiednia porcja przeciwutleniaczy, ale też luteiny, którą znajdziemy m.in. w jaju kurzym.

Brak życia towarzyskiego

To może wydawać się zaskakujące, ale prawdą jest, gdy przebywamy w towarzystwie innych ludzi, nasz wzrok odpoczywa. Nie czytamy bowiem książek, nie przeglądamy internetu, patrzymy przed siebie, a nie tylko na rzeczy znajdujące się kilkadziesiąt centymetrów od naszych oczu.

PODZIEL SIĘ: