Wizyta i badania u okulisty

Myli się ten kto uważa, że wizyty u okulisty zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla osób z problemami wzrokowymi. Oczy, to ważny organ jaki każdego dnia narażany na oddziaływanie negatywnych czynników. Ważne jest więc, stałe i regularne kontrolowanie kondycji oczu.

Dzieci w wieku szkolnym poddawane są specjalistycznym badaniom, mającym na celu wczesne wykrywanie wszelkiego typu anomalii w ich rozwoju. Profilaktyczne badanie wzroku, pozwala szybko zdiagnozować problemy wynikające z dysfunkcji lub zaburzeń pracy oczu. Niestety, dorośli często zapominają o tym, jak ważne są badania kontrolne. Z tego też powodu, do lekarza trafiają pacjenci ze znacznymi, bądź też intensywnie postępującymi zmianami w zakresie funkcjonowania narządu wzroku.

W przypadku osób młodych, niemających problemów ze wzrokiem wizyta u okulisty powinna odbywać się średnio co 2-3 lata. Ludzie starsi, u których już występowały pierwsze symptomy zaburzeń procesu widzenia, powinni odwiedzać gabinet okulisty nie rzadziej niż raz na dwa lata, chociaż wielu specjalistów zaleca coroczne badania.

Temat badań kontrolnych osób z wadami wzroku, wymaga indywidualnego podejścia. Pacjenci noszący okulary, u których wada jest niewielka, a także nie występuje tendencja do jej pogłębiania, wizyty kontrolne przeprowadzają raz na około 1,5 roku. W przypadku osób decydujących się na soczewki kontaktowe, wizyta u okulisty powinna odbyć się w miesiąc po pierwszym założeniu soczewek, a kolejne w regularnych odstępach, 1-2 razy w roku.

W trakcie wizyty u okulisty, najczęściej przeprowadzane są badania:

ostrości wzroku – badanie przeprowadzane metodą komputerową lub z wykorzystaniem tzw. tablic Snellena,
pola widzenia (perymetria) – niezwykle ważne badanie, które pozwala na wczesnym etapie rozpoznawać poważne schorzenia oczu, tj. jaskra,
kontrola dna oka – najczęściej wykonywana, gdy stwierdzone zostaną inne dolegliwości, tj: zaburzenia ostrości widzenia, ubytki w polu widzenia, jaskra, retinopatia, czy chociażby zaburzenia widzenia barw, często też wykonywana na zlecenie internisty, w przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia równowagi,
pomiar ciśnienia gałki ocznej – powinien być wykonywany u każdego pacjenta po 40. roku życia, ponieważ to najlepsze badanie przesiewowe w kierunku jaskry.

Jest to podstawowy zestaw, umożliwiający wczesne diagnozowanie różnego typu zaburzeń wzroku, co pozwala podjąć szybkie leczenie. Ważne jest jednak, by nigdy nie lekceważyć nawet pojedynczych i krótkotrwałych objawów, mogących świadczyć o początku znacznie poważniejszych schorzeń.

PODZIEL SIĘ: