Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Współcześnie wady wzroku są problemem powszechnym. Niemal połowa światowej populacji wymaga korekcji wzroku. Coraz częściej tradycyjne okulary są zastępowane przez soczewki kontaktowe. Dlaczego? Powodów jest mnóstwo. Przede wszystkim są one funkcjonalne, wykonane z nowoczesnych materiałów oraz (w wypadku jednorazowych soczewek)higieniczne.

 

Soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe są coraz popularniejsze zwłaszcza pośród osób młodych, choć tendencja ta zaczyna się zmieniać również na korzyść osób po 45 roku życia. Dobór soczewek powinien być poprzedzony konsultacją okulistyczną. W ten sposób można precyzyjnie określić, jaki typ soczewek (jedno – lub wielodniowe, miękkie bądź twarde, z hydrożelu z silikonem lub bez) będzie optymalny. Jak wygląda takie badanie? Przede wszystkim ustala ono, czy tolerancja soczewek jest dobra – zarówno bezpośrednio po ich aplikacji, jak i po około dwóch tygodniach użytkowania. Następnie co 3 miesiące należy zgłaszać się na kontrolę tolerancji oraz stopnia, w jakim soczewka jest zużywana. To wszystko pomaga stwierdzić, czy odpowiada ona naszym potrzebom.

Zalety soczewek.

Soczewki kontaktowe współcześnie nie są uważane za fanaberię. To wręcz podstawowy środek mający na celu umożliwienie korekcji wady wzroku – dodajmy również poważnych wad (np. wysokich, typu 4, 5 czy nawet 6 dioptrii, a także w różnowzroczności między dwoma gałkami ocznymi rzędu 3 dioptrii). Dużą zaletą soczewek jest również fakt, że nie ograniczają one pola widzenia, dają duży komfort użytkowania oraz nie zaburzają obrazu (np. zbyt intensywnie powiększając). Soczewki kontaktowe mogą nosić zarówno osoby z wadą wzroku, jak i takie, które chcą z nich uczynić ozdobę.

Przeciwwskazania dla noszenia soczewek.

Soczewek kontaktowych nie powinny używać osoby ze skłonnościami do alergii (zwłaszcza kontaktowych). Oprócz tego taki sposób korekcji wzroku nie jest wskazany przy cukrzycy, a także przy wrodzonych lub nabytych zaburzeniach odporności (dużo łatwiej wtedy o zakażenie – soczewka może stanowić źródło infekcji bakteryjnej lub grzybiczej). Również niektóre hormonalne schorzenia, jak np. nadczynność tarczycy mogą uniemożliwiać noszenie soczewek. Za każdym razem, gdy nie mamy pewności co do przeciwwskazań – warto odbyć dodatkową konsultację lekarską.

PODZIEL SIĘ: