Czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę?

Niektóre czynniki mogą sprzyjać rozwojowi jaskry. Warto wiedzieć zawczasu, czy jest się w grupie ryzyka. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zareagować i wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Nie każdy zachoruje, ale…

Jaskra to wzrost ciśnienia płynu wypełniającego oko. Może to prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego a w konsewencji nawet do całkowitej utraty wzroku. Z każdym pokoleniem coraz więcej osób obecnie choruje na jaskrę. Choroba ta ma wiele przyczyn i choć nie każdy z nas zachoruje, warto wcześniej wiedzieć, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Kilka czynników znacząco wpływa na wzrost naszych szans na zachorowanie.

Jaskra bardzo często występuje dziedzicznie. Jeśli w naszej najbliższej rodzinie ktoś chorował na jaskrę, mamy duże szanse również zachorować. Jaskra u najbliższych (rodzice, rodzeństwo) powinna uczulić nas na możliwość wystąpienia tej choroby również u nas. Wskazane są nawet coroczne kontrole okulistyczne, które pozwolą w porę wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Choroba jest związana również z wiekiem pacjenta. Im starsza osoba, tym większe ryzyko zachorowania. Przyjmuje się, że 40 rok życia jest granicą, za którą następuje znaczący wzrost zachorowań na jaskrę.

Ciśnienie, cukrzyca i stres

Inne czynniki, które mają wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na jaskrę, to np. tryb życia w przedłużającym się stresie. Podnosi to ciśnienie w organizmie, jak również w gałce ocznej. Prowadzi to też do powstawania kolejnych chorób – zwłaszcza chorób krążenia.

Sygnałem alarmowym mogą być częste migreny i bóle głowy. Często są one połączone z krótkowzrocznością, ta zaś również jest czynnikiem ryzyka zachorowania na jaskrę. Krótkowzroczność poniżej -4 dioptrii powinna być przyczyną do częstszych kontroli okulistycznych.

Inne czynniki ryzyka to np.: cukrzyca, długotrwałe stosowanie leków z grupy kortykosteroidów, nadwaga czy miażdżyca. Warto pamiętać, że dokładne badania okulistyczne pod kątem jaskry powinny być wykonywane od 40 roku życia. Jeśli w wywiadzie lekarskim stwierdzone zostana powyższe czynniki, od tego momentu kontrole powinny być regularne (najlepiej coroczne). Dzięki temu zmiany ciśnienia wewnątrz gałki ocznej zostaną szybko wykryte i możliwe będzie szybkie wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Im później jaskra zostanie wykryta, tym wieksze ryzyko pełnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a tym samym całkowitej utraty wzroku.

PODZIEL SIĘ: