Badania wzroku w różnym wieku

Wzrok naturalnie pogarsza się wraz z upływem lat. Jednak fakt ten nie zwalnia nas z obowiązku wykonywania cyklicznych badań. Pomogą one w porę zauważyć niepożądane zmiany i odpowiednio je spowolnić.

Nie tylko po okulary

Na wykonanie badań okulistycznych najczęściej decydujemy się, kiedy nasz wzrok ulegnie już pogorszeniu. Zmusza to nas do sprawdzenia, co się dzieje z naszymi oczami. Tymczasem podobnie, jak w przypadku innych badań, również oczy wymagają co pewien czas naszej uwagi. Szczególnie dzisiaj, gdy praca przy komputerze jest tak powszechna, z wielu chorób nie zdajemy sobie nawet sprawy, choć ich objawy przeszkadzają nam w codziennym życiu. Zmęczone, przekrwione, załzawione lub zbyt suche oczy również powinien zbadać specjalista. Im wcześniej to zrobi, tym bardziej zwiększamy swoje szanse na zachowanie w zdrowiu naszego wzroku na starość. Niektóre choroby są związane nie tylko z czynnikami zewnętrznymi oraz naszą higieną pracy, ale również z obciążeniem genetycznym. Wiele może rozwijać się z pozoru bezobjawowo, by nagle zaatakować.

Pacjenci gabinetów okulistycznych dzielą się najczęściej na dwie grupy – tych, którzy noszą okulary, oraz tych, którzy ich nie potrzebują. W zależności od tego, do której grupy należymy, częstotliwość wizyt u okulisty będzie się różniła.

W zależności od wieku…

Aż do 50 roku życia osoby, które nie potrzebowały dotychczas okularów i z których wzrokiem nie działo się nic niepokojącego, mogą spokojnie odbywać wizytę u okulisty co 2-3 lata. Osoby ze zdiagnozowaną wadą wzroku, niezależnie od wieku, powinny raz do roku udać się do gabinetu lekarskiego w celu sprawdzenia, czy wada nie uległa zmianie. Źle dobrane soczewki okularów również mogą być problemem, dlatego nie należy odkładać tych wizyt w czasie ze stwierdzeniem, że „przecież w rok nic się nie zmieniło”. Po 50 roku życia, prócz zwykłego badania lekarskiego, warto upomnieć się o badania pod kątem jaskry i zaćmy. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany w oku, tym łatwiej i szybciej będzie można je wyleczyć lub zahamować. Po 60 roku życia coroczne badania to konieczność. Choroby, przez które możliwa jest nawet utrata wzroku na starość, właśnie wtedy najczęściej się rozwijają w pełni.

Szczególną uwagę powinny zachować osoby, które są w tzw. grupie ryzyka niepożądanych zmian w zakresie wzroku. Osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, przewlekłymi chorobami czy po operacjach wzroku powinny obowiązkowo wykonywać badania co roku, zaś po 60 urodzinach nawet raz na pół roku. Wpływ na oczy mają również soczewki kontaktowe czy praca w specjalnych, niebezpiecznych warunkach. Należy też pamiętać, że stałe przyjmowanie niektórych leków może także mieć niekorzystny wpływ na nasze oczy.

W przypadku dzieci, do końca wykonywania obowiązku szkolnego znajdują się one pod stałą, okresową kontrolą lekarską. Również wizyty u okulisty należą do badań okresowych, które u dzieci wykonuje się regularnie co około 2 lata – w wieku 2, 4, 5 lat oraz 1, 3 i 5 klasie szkoły podstawowej, na początku gimnazjum, w pierwszej i ostatniej klasie szkoły ponadginazjalnej.

PODZIEL SIĘ: